prasatko

Stálé Expozice

Historické hračky 19. – 1. poloviny 20. století

Královské město Velvary /budova A/

Technické muzeum hraček v areálu Děkanského dvora na Třebízského náměstí ve Velvarech připravilo novou expozici. Výstavní prostory zaplnily historické hračky z doby rakousko-uherské monarchie a první Československé republiky. Vedle parních strojů, autíček, promítacích přístrojů, stavebnic a nejrůznějších technických her jsou k vidění oblíbené pohyblivé postavičky na klíček, pokojíčky pro panenky i loutkové kočárky. Mezi zajímavosti patří sbírka dětských pokladniček nebo soubor funkčních šicích strojků. Muzejní sběratelský obchod vám nabídne široký sortiment dobových hraček 70. a 80. let 20. století do vyprodání zásob. Edukační činnost muzea zahrnuje komentované prohlídky, ukázky mechanických hraček v pohybu, dílničky pro nejmenší návštěvníky, školní programy a tematicky zaměřené akce.

sobota, neděle a svátky 10:00 - 17:00, čtvrtek a pátek po telefonické domluvě

http://www.kudyznudy.cz/aktivity/muzeum-technickych-hracek-stala-expozice-ve-velv

PRINCIP BAŤA – Dnes fantazie, zítra skutečnost

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Stálá expozice gumových hraček vyrobených firmou Baťa, a. s. a Baťa, n. p. z unikátní sbírky Muzea technických hraček. Pro tuto výstavu ve zlínském Baťově institutu /3. podlaží budovy 14 továrního areálu/ byly vybrány zástupci gumových postaviček dětí, zvířátek, československých skautů, sokolů a vojáčků z let 1935–1948. Je zde možné shlédnout jedno z nejstarších gumových autíček, závodní Auto-Union z roku 1937, nafouknutý nafukovací kruh do vody i jednu z nejdražších hraček, panenku v kroji ještě v původním balení za 15,-Kč. V expozici je umístěna také firemní reklamní skládanka – puzzle v původním balení.

úterý - neděle 10:00 - 18:00

http://www.muzeum-zlin.cz/cs/

Železniční hračky z let 1920–1960

Královské město Velvary /budova B/

Muzeum technických hraček ve Velvarech otevřelo druhou část stálé expozice na náměstí Krále Vladislava. Tato zbrusu nová interaktivní expozice dopravních hraček je věnována historickým modelům a soupravám plechových vláčků o rozchodu 0, 00 (H0), 1 a S z let 1920–1960. Záměrem nové expozice je seznámit návštěvníky se základními typy parních, elektrických a motorových lokomotiv, s kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové v minulém století. Vystavené exponáty představují vzácné originály proslulých světových výrobců dětských železnic první poloviny 20. století, od firem MÄRKLIN Göppingen a BING Nürnberg, společně s produkcí železničních hraček známých československých firem HUSCH Horní Litvínov, INVENTOR (MERKUR) Police nad Metují, TIOKA (později IKARIA a CHEMOPLAST) Brno, ZBROJOVKA Vsetín, BORA Bor u Tachova ad. Součástí prohlídky jsou ukázky jízdy historických plechových vláčků na velkém elektrifikovaném kolejišti o rozchodu kolejí „0“ (32 mm) s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty, přejezdy, tunely a s mnoha dalšími stavbami. Kolejiště má rozlohu cca 30 m2 a je sestaveno z železničních hraček vyrobených ve dvacátých až padesátých letech 20. století. Instalace této nové interaktivní expozice má podobu malého železničního muzea, kde si děti budou moci spustit přejezd, návěstidlo, případně telefonovat, zvedat návěstní páky, točit elektromechanickým zabezpečovacím zařízením, orazit jízdenku atd. Sbírka obsahuje exponáty z historie železniční dopravy od doby Rakousko-Uherska až po šedesátá léta 20. století. Výstavní prostory se proměnily v historické nádraží, v němž si návštěvníci bez rozdílu věku mohou hrát na železniční personál nebo cestující a připomenout si časy parostrojní železnice za první Československé republiky.

sobota, neděle a svátky 10:00 - 17:00, čtvrtek a pátek po telefonické domluvě

http://www.kudyznudy.cz/Vyhledavani/Fulltext.aspx?docid=0&word=muzeum zeleznicnich hracek

Z historie malé železnice - Výstava železničních hraček

Regionální muzeum Mělník

Stálá expozice MTH v historickém objektu Regionálního muzea Mělník představuje jedinečné ukázky historických modelů a souprav parních, elektrických i motorových vláčků z let 1890–1960. Téměř po 100 letech se zde setkávají hračky světových výrobců železnic první poloviny 20. století. Na výstavě nechybí ani funkční elektrifikované kolejiště o rozchodu 0 a dílna s kovovou stavebnicí Merkur pro nejmenší návštěvníky.

denně kromě pondělí 9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00

http://www.muzeum-melnik.cz

Hračky zámeckých pokojů

Zámek Děčín

Stálá expozice historických hraček šlechtických dětí ze sbírek MTH v rámci prohlídkového okruhu – „Návštěva u knížete Františka Thuna“ na zámku v Děčíně. Navštivte sídlo někdejšího premiéra rakouské vlády a místodržícího Českého království knížete Františka Thuna. Zveme vás do jeho soukromých komnat, dětských pokojů, Rohového sálu, letní jídelny s dochovanou freskovou výmalbou nebo do Věžového kabinetu, ze kterého se vám otevře úchvatný výhled na město a řeku Labe. (Délka prohlídky cca 60 minut.)

listopad až únor 10:00–16:00, sobota, neděle a svátky 10:00–17:00; březen až říjen denně 9:00–17:00

http://www.zamekdecin.cz

Výstavy

1.1.2021 - 31.12.2022

FENOMÉN TOVÁRNY HELLER & SCHILLER Historie výroby hraček HUSCH v Horním Litvínově

Zámek Valdštejnů Litvínov

Dlouhodobý výstavní projekt na litvínovském zámku dokumentuje rozsáhlou produkci nejvýznamnějšího československého výrobce mechanických plechových i dřevěných hraček v meziválečné éře první republiky. Nejen rodiny s dětmi, ale i modeláře a sběratele jistě potěší rozsáhlá sbírka plechových železničních a dopravních hraček značky Husch nebo zajímavá dioramata představující historické události z dějin Československa. Výstava bude znovu rozšířena o funkční dětskou železnici Husch, nově získaná kamínka i dosud neznámé hračky pro malé hospodyňky a zejména o dřevěné krušnohorské hračky. Doprovodný program k výstavě nabídne návštěvníkům komentované prohlídky s ukázkami funkce mechanických hraček zn. Husch, soutež s interaktivní hrou, přednášku o konzervování a restaurování hraček v nálezovém stavu, workshopy a edukační program pro ZŠ i SŠ.

středa - neděle 10:00 - 12:00, 13:00 - 17:00, úterý pouze po telefonické domluvě a jen pro skupiny

http://www.mulitvinov.cz/zamek-valdstejnu/d-420329

Ukončené výstavy

11.1.2021 - 15.1.2021

VÁNOČNÍ VÝSTAVA HISTORICKÝCH BETLÉMŮ

Kostel Krista Spasitele a komunitní centrum Praha – Barrandov

Výstava historických betlémů v nově postaveném kostele Krista Spasitele v Praze na Barrandově byla prodloužena do 15. ledna 2021. Je přístupná v režimu rezervačního systému: v dopoledních hodinách pro 1. a 2. třídy základních škol a pro mateřské školy, odpoledne pro veřejnost po dvojicích a pro rodiny (společné domácnosti). Individuální prohlídky betlémů je možné objednávat na telefonu 723 955 871.

rezervace návštěvy na telefonu 723 955 871

http://www.kudyznudy.cz/akce/vanocni-vystava-historickych-betlemu-1

19.12.2020 - 10.1.2021

VÁNOČNÍ VÝSTAVA HISTORICKÝCH BETLÉMŮ

Kostel Krista Spasitele a komunitní centrum Praha – Barrandov

Vánoční výstava v nově postaveném komunitním centru Krista Spasitele v Praze na Barrandově představuje unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940, stavěcí betlémy malované na papíře i tištěné technikou litografie, vánoční ozdoby ze skleněných perlí z doby kolem roku 1900, reklamní betlémy a papírové ozdoby z první republiky, plechové formičky a vykrajovátka na cukroví, perníčky a vánoční čokoládu, perníkovky – pestré obrázky na vánoční perníky, historické hračky a mnoho dalších exponátů ze sbírek Muzea technických hraček. Výstava bude zpřístupněna s ohledem na opatření vlády ČR proti šíření epidemie Covid-19. Adresa: Grussova 1144/6, Praha 5 – Hlubočepy, stanice tram. 4, 5, 12, 20 Poliklinika Barrandov.

denně od 10:00 do 18:00 hodin

http://www.kudyznudy.cz/akce/vanocni-vystava-historickych-betlemu-1

5.6.2020 - 30.8.2020

VELKÝ SVĚT MALÉ ŽELEZNICE

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Hlavní výstavní prostory Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě zaplnily historické továrně vyráběné modely a soupravy plechových vláčků z let 1890–1960 na pérový, elektrický a parní pohon. Výstava železničních hraček seznamuje návštěvníky se základními typy parních, elektrických a motorových lokomotiv, s nejrůznějšími druhy osobních a nákladních vagónů včetně figurek železničního personálu a cestujících, s kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové téměř před 100 lety. Součástí prohlídky výstavy je předvádění jízdy historických vláčků na elektrifikovaném modelu kolejiště s elektromagnetickými signály a návěstidly, budovami nádraží, osvětlenými nástupišti, železničními mosty, přejezdy, tunely a s mnoha dalšími stavbami. Nechybí ani dioramata krajin sestavená z historických hraček, unikátní gumový vláček „Slovenská strela“ na klíček od firmy BAŤA, a.s. Zlín nebo válečný vlak značky HUSCH československé výroby na pérový pohon, z produkce továrny HELLER & SCHILLER Horní Litvínov, z poloviny 30. let minulého století.

úterý - pátek 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00, sobota - neděle 9:00 - 12:00 a 13:30 - 17:00

http://www.muzeum-myto.cz/cs/aktualita/detail/velku-svet-male-zeleznice

3.2.2020 - 1.3.2020

Hračka století – LEGO

Děkanský dvůr, Třebízského náměstí, Velvary

Výstava je pro velký zájem návštěvníků prodloužena do 1. března 2020. Modely z polytechnické stavebnice LEGO sestavil Ing. arch. Filip Ditrich, autor výstavy a sběratel Lega. Některé z modelů byly postaveny přímo na místě, další postupně vznikly v průběhu výstavy. Zveme Vás na prohlídku Expozice A v areálu Děkanského dvora na Třebízského náměstí.

sobota, neděle a svátky 10:00 - 17:00, čtvrtek a pátek po telefonické domluvě

http://www.kudyznudy.cz/akce/hracka-stoleti-lego

8.12.2019 - 31.1.2020

VÁNOCE PRVNÍ REPUBLIKY

Dubnické múzeum Dubnica nad Váhom

Vánoční výstava představuje vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1939, soubor králických betlémů z podhůří Jeseníků a Orlických hor, ručně malovaný Ústecko-orlický betlém z doby kolem poloviny 19. století, papírové skládací a reklamní betlémy z období Československé republiky, početnou sbírku vánočních ozdob ze skleněných perlí, kolekci barevných papírových ozdob z první třetiny 20. století, zdobné formičky a vykrajovátka z lisovaného plechu na cukroví, perníčky a domácí vánoční čokoládu, nádobí a náčiní na vaření i pečení, perníkovky – pestré obrázky na vánoční perníky, vánoční pohlednice, hračky a hry jako oblíbené vánoční dárky, elektrické vánoční svíčky Františka Křižíka z počátku 20. století, litinové stojany na vánoční stromky a historické sáňky. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek autora výstavy, pana Miroslava Smahy, historika umění a sběratele.

http://www.dubnica.eu/mesto/mestske-organizacie/dubnicke-muzeum-dubnica-nad-vahom/

15.8.2019 - 15.11.2019

HRAČKY v době Československé republiky

Úřad průmyslového vlastnictví, Praha 6 – Bubeneč

Výstava ze sbírek Muzea technických hraček u příležitosti 100 let Patentového úřadu v Praze představuje mechanické hračky z dvacátých až padesátých let minulého století jako zmenšené modely vynálezů technického pokroku, poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem, dětské promítačky a první kinematografy, modely parních strojů a starých automobilů, dřevěné i kovové stavebnice, loutkové kočárky, pokojíčky pro panenky, plyšové a textilní hračky, pohyblivé postavičky na klíček, vojáčky s vojenskou technikou, unikátní gumové hračky, plechové vláčky na pérový a elektrický pohon a mnoho dalších hraček oblíbených v meziválečném i poválečném Československu.

pondělí a středa 8:00 - 17:00, úterý a čtvrtek 8:00 - 16:00, pátek 8:00 - 14:30

http://www.upv.cz

1.8.2019 - 31.7.2020

PRINCIP BAŤA – Dnes fantazie, zítra skutečnost

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Dlouhodobá expozice gumových hraček vyrobených firmou Baťa, a. s. a Baťa, n. p. z unikátní sbírky Muzea technických hraček. Pro tuto výstavu ve zlínském Baťově institutu /3. podlaží budovy 14 továrního areálu/ byly vybrány zástupci gumových postaviček dětí, zvířátek, autíček a vojáčků z let 1935–1948. Je zde možné shlédnout jedno z nejstarších gumových autíček, závodní Auto-Union z roku 1937, nafouknutý nafukovací kruh do vody i jednu z nejdražších hraček, panenku v kroji ještě v původním balení za 15,-Kč. Jednou z letošních novinek je gumová postavička malého skauta – Vlčete a exportní verze chlapce a děvčete v kroji, které se podařilo Michalu Widenskému získat z Anglie. U figurky chlapce z roku 1946–1947 bylo dokonce nutné vymodelovat vrchní část hlavy a provést i výmalbu výzdoby kroje.

úterý - neděle 10:00 - 18:00

http://www.muzeum-zlin.cz/cs/

5.7.2019 - 2.2.2020

Modely ze stavebnice LEGO

Děkanský dvůr, Třebízského náměstí, Velvary

Technické muzeum hraček ve Velvarech otevřelo novou dlouhodobou výstavu polytechnické stavebnice LEGO. Modely sestavil Ing. arch. Filip Ditrich, autor výstavy. Některé z modelů byly postaveny přímo na místě, další postupně vznikají a v průběhu výstavy je budeme přidávat. Zveme Vás na prohlídku Expozice A v areálu Děkanského dvora na Třebízského náměstí.

sobota, neděle a svátky 10:00 - 17:00, čtvrtek a pátek po telefonické domluvě

3.7.2019 - 4.10.2019

HRAČKY 1850–1950 (Dětský svět zapomenutých her)

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

Vystavená sbírka historických hraček sběratelů Miroslava Smahy a Michala Widenského představuje mechanické hračky jako zmenšené modely vynálezů technického pokroku, poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem, dětské promítačky „Laterna magica“ a nejstarší kinematograf k promítání prvních filmů, modely parních strojů a starých automobilů, dřevěné i kovové stavebnice, kostky, skládačky a oblíbené společenské hry, loutkové kočárky, pokojíčky pro panenky i dětský koloniál, plyšové nebo textilní hračky, pohyblivé postavičky, tancující zvířátka, brouky i komické figurky na klíček, plechové vláčky na pérový a elektrický pohon a mnoho dalších hraček oblíbených v časech Rakousko-Uherské monarchie a první Československé republiky. Nechybí ani dobové letáky, ceníky a reklamy výrobců hraček. Interaktivní součásti výstavy bude dílna s kovovou stavebnici Merkur, poznávací hra pro nejmenší návštěvníky (hledání správných odpovědí na otázky k vystaveným exponátům), promítání historických filmů s animovanými pohádkami, původně určených pro dětské kinematografy. Těšíme se na Vaši návštěvu.

úterý - pátek 9:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00, sobota - neděle 9:00 - 12:00 a 13:30 - 17:00

http://www.muzeum-myto.cz/cs/aktualita/detail/hracky-1850-1950-detsky-svet-zapomenutych-her

5.6.2019 - 30.8.2019

NEZRANITELNÁ ARMÁDA ZNAČKY BAŤA

Jihomoravské muzeum ve Znojmě – Dům umění

Nová unikátní výstava hraček z pryže a vojenských hraček 30. a 40. let 20. století v Domě umění ve Znojmě je věnována dosud neprobádanému fenoménu průmyslové výroby československých hraček z gumy, celuloidu, bakelitu, oceli a hliníku, tedy z technických materiálů, které měly rozhodující podíl na vývoji zbrojního průmyslu během 2. světové války. První gumové hračky v předválečném Československu jsou spojené právě s proslulou značkou zlínských obuvnických závodů Baťa, největšího světového výrobce nerozbitných gumových hraček. Vedle mnoha vojenských hraček, tanků, bitevních lodí, ponorek, válečných letadel, dělostřeleckého arzenálu a jiné bojové techniky je vystavena jedinečná a rozsáhlá sbírka „nezranitelné armády“ gumových vojáčků a početný soubor gumových hraček vyrobených firmou Baťa. Pro děti je připraven herní koutek s vystřihovánkami a výtvarná dílnička.

úterý až sobota 9:00 - 11:30 a 12:00 - 17:00, neděle 14:00 - 17:00

http://www.muzeumznojmo.cz/Vystavy-NEZRANITELN%C3%81-ARM%C3%81DA-ZNA%C4%8CKY-BA%C5%A4A

20.3.2019 - 31.12.2020

HRAČKY A HRY DĚTÍ ZE ŠLECHTICKÝCH RODIN

Zámek Valdštejnů Litvínov

Dlouhodobá výstava historických hraček situovaná do interiéru barokního zámku Valdštejnů v Litvínově představuje unikátní hračky, s nimiž si hrály děti šlechtických rodin především v době Rakouského císařství a Rakousko-uherské monarchie, ale i první Československé republiky. Nejstarší hračky pocházejí z 18. století, z období vlády Marie Terezie a Jozefa II. Nejrůznější druhy hraček, jako jsou panenky, hry, stavebnice, postavičky na klíček, parní strojky, promítačky, vláčky a další zajímavosti, dokreslují atmosféru zámeckých pokojů. Exponáty zapůjčilo Muzeum technických hraček, historický nábytek Oblastní muzeum a galerie v Mostě, p.o.

středa - neděle 10:00 - 12:00, 13:00 - 17:00, úterý pouze po telefonické domluvě a jen pro skupiny

http://www.mulitvinov.cz/zamek-valdstejnu/d-420329

1.1.2019 - 31.12.2020

FENOMÉN TOVÁRNY HELLER & SCHILLER Historie výroby hraček HUSCH v Horním Litvínově

Zámek Valdštejnů Litvínov

Unikátní výstava zůstává na litvínovském zámku. Tento dlouhodobý výstavní projekt dokumentuje rozsáhlou produkci nejvýznamnějšího československého výrobce mechanických plechových hraček v letech 1925–1940. Nejen rodiny s dětmi, ale i modeláře a sběratele jistě potěší rozsáhlá sbírka plechových železničních a dopravních hraček značky Husch nebo zajímavá dioramata představující historické události z dějin Československa. Doprovodný program k výstavě nabídne návštěvníkům komentované prohlídky s ukázkami funkce mechanických hraček zn. Husch, soutež s interaktivní hrou, přednášku o konzervování a restaurování hraček v nálezovém stavu, workshopy a edukační program pro ZŠ i SŠ.

středa - neděle 10:00 - 12:00, 13:00 - 17:00, úterý pouze po telefonické domluvě a jen pro skupiny

http://www.mulitvinov.cz/zamek-valdstejnu/d-420329

12.12.2018 - 28.2.2019

100 LET ČESKOSLOVENSKÝCH HRAČEK

Dubnické múzeum Dubnica nad Váhom

Jubilejní československá výstava hraček v historických výstavních sálech Dubnického zámku představuje nejrůznější typy hraček z 20. až 90. let minulého století, především plechové mechanické hračky poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem. Vedle technických hraček pro kluky nechybí ani hračky určené malým hospodyňkám, a to od panenek a sporáčků s nádobíčkem po koupelničku pro panenky nebo dětský koloniál. Pozornosti sběratelů jistě neuniknou zajímavosti výstavy, jako například první československý vláček HUSCH, legendární stavebnice a vláčky MERKUR, hračky vyrobené českou zbrojovkou STELLA Krnsko, ZBROJOVKOU Brno – závod Vsetín, LASTRA Trhové Sviny a IKARIA (Chemoplast) Brno, první československá bakelitová autíčka nebo sortiment hraček Výrobního družstva IGRA z let 1968–1989 od plechových, dřevěných, bakelitových až po plastové hračky. Unikátem je kompletní série Igráčků z let 1977–2006 včetně prototypů i plánů nevyráběných figur.

http://www.dubnica.eu/mesto/mestske-organizacie/dubnicke-muzeum-dubnica-nad-vahom/

2.12.2018 - 27.1.2019

HRAČKY V DOBĚ PRVNÍ REPUBLIKY – Dětský svět pod vánočním stromečkem

Děkanský dvůr, Třebízského náměstí, Velvary

Vánoční výstava Muzea technických hraček u příležitosti národních oslav 100 let od vzniku Československa představuje nejoblíbenější hračky první poloviny minulého století. Návštěvníci tak uvidí unikátní továrně vyráběné hračky od československých a světově proslulých firem nejen z meziválečné éry, ale i z doby před vznikem republiky, za protektorátu a z poválečného období. Výstava nabídne návštěvníkům rozsáhlou sbírku historických mechanických hraček, které byly zhotoveny často jako zmenšené modely vynálezů technického pokroku. Některé z nich jsou poháněné hodinovým strojkem na klíček, jiné parním strojem nebo elektromotorem. Nebudou chybět ani dětské promítačky a nejstarší kinematografy, modely parních strojů a starých automobilů, dřevěné i kovové stavebnice, loutkové kočárky, pokojíčky pro panenky, plyšové a textilní hračky, pohyblivé postavičky na klíček, vojáčci s vojenskou technikou, plechové vláčky na pérový nebo elektrický pohon a mnoho dalších hraček oblíbených v časech první republiky.

sobota, neděle a svátky 10:00 - 17:00, čtvrtek a pátek po telefonické domluvě

1.12.2018 - 20.1.2019

BAŤA – VÁNOČNÍ SVĚT HRAČEK

Dům dějin Holýšovska v Holýšově

Nová expozice unikátních hraček z pryže 30. a 40. let 20. století v Holýšově je věnována dosud neprobádanému fenoménu průmyslové výroby československých hraček z gumy, z tak zvané pryže, která se vyrábí vulkanizováním kaučuku. První gumové hračky v předválečném Československu jsou spojené s proslulou značkou zlínských obuvnických závodů Baťa, největšího světového výrobce nerozbitných gumových hraček, jehož bohatou produkci dnes známe jen z barevných ilustrovaných ceníků zboží a z archivních filmů. Návštěvníkům výstavy tak bude představena jedinečná a rozsáhlá sbírka gumových hraček vyrobených firmou Baťa, a. s. Zlín a Baťa, n. p., jako jsou pískací panenky a panáčci, různé druhy zvířátek, osobní a závodní autíčka poháněná pérovým strojkem na klíček, míčky a dokonce i nafukovací hračky, které zaplnily výlohy hračkářských obchodů před více než sedmdesáti lety.

http://www.mestoholysov.cz/kultura/dum-dejin-holysovska/vystavy-a-jine-akce-3/

27.11.2018 - 10.1.2019

BETLÉMY, OZDOBY A DÁRKY

Jihomoravské muzeum ve Znojmě – Dům umění

Vánoční výstava v Jihomoravském muzeu ve Znojmě představuje unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940. Většina těchto dřevěných betlémů je postavena do prosklených skříněk. Větší část vystaveného souboru betlémových figurek pochází z podhůří Jeseníků a Orlických hor – z městečka Králíky a okolí, kde vznikaly jedny z nejkrásnějších českých betlémů. Zajímavostí výstavy je velká sbírka nejrůznějších skleněných ozdob. Nejstarší z nich zdobily vánoční stromeček v období secese. K adventu našich prababiček, k období příprav, neoddělitelně patří zdobné formičky a vykrajovátka z lisovaného plechu na cukroví, perníčky a domácí vánoční čokoládu.

pondělí až sobota 09:00 - 11:30, 12:00 - 17:00, neděle 14:00 - 17:00

http://www.muzeumznojmo.cz/Vystavy-V%C3%81NO%C4%8CN%C3%8D-V%C3%9DSTAVA--HISTORICK%C3%9DCH-BETL%C3%89

1.8.2018 - 31.7.2019

PRINCIP BAŤA - Dnes fantazie, zítra skutečnost

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Stálá expozice gumových hraček vyrobených firmou Baťa, a. s. a Baťa, n. p. z unikátní sbírky Muzea technických hraček. Pro tuto výstavu ve zlínském Baťově institutu /3. podlaží budovy 14 továrního areálu/ byly vybrány zástupci gumových postaviček dětí, zvířátek, autíček a vojáčků z let 1934–1948. Je zde možné shlédnout jedno z nejstarších gumových autíček, závodní Auto-Union z roku 1937, nafouknutý nafukovací kruh do vody i jednu z nejdražších hraček, panenku v kroji ještě v původním balení za 15,-Kč. Jednou z letošních novinek je stříkací pistolka na vodu a gumová postavička malé nevěsty, kterou se podařilo opravit a zrestaurovat sběrateli, panu Widenskému, v roce 2018.

úterý - neděle 10:00 - 18:00

http://www.muzeum-zlin.cz/cs/

2.6.2018 - 2.9.2018

VOJENSKÉ A VÁLEČNÉ HRAČKY

Dům dějin Holýšovska v Holýšově

V letošním roce si připomínáme významné národní výročí – 100 let od vzniku Československé republiky. K této výjimečné příležitosti si vás dovolujeme pozvat do Holýšova na unikátní výstavu historických mechanických hraček, a to především z dvacátých a třicátých let minulého století, z doby Protektorátu Čechy a Morava i z poválečného období. Výstava představuje velmi kvalitní dobovou produkci hraček dnes již málo známých československých firem, které ve své době obstály i v silné konkurenci světově proslulých výrobců hlavně z Německa, Francie a USA. Jsou zde zastoupeny například kolekce figurek vojáčků a bojová technika, nejrůznější typy plechových tanků, polní a protiletadlová děla, válečné vlaky, letadla, bitevní lodě a ponorky. Zvláště hodnotná je největší soukromá sbírka „nezranitelné armády“ gumových vojáčků značky BAŤA v České republice.

http://www.mestoholysov.cz/kultura/dum-dejin-holysovska/vystavy-a-jine-akce-3/

4.5.2018 - 16.9.2018

Dioramata, stroječky, hračky...

Regionální muzeum v Litomyšli

Unikátní výstava, kde dobové hračky v historických dioramatech z let 1910–1948 přibližují nejen život v první republice československé, ale i v New Yorku v roce 1927. Návštěvníci výstavy zde poprvé zhlédnou unikátní veterán-hračku, limuzínu Škoda Hispano-Suiza, kterou prezident T. G. Masaryk obdržel 10. května 1926. Michal Widenský /MTH/ ji do této podoby přestavěl z dobové hračky. Unikátní novinkou jsou zde i figurky T. G. Masaryka, které vznikly za spolupráce V. Douši, L. Šušlíka a M. Widenského. Figurky byly speciálně vyrobeny pro tuto výstavu a pro diorama T. G. Masaryk v Lánech – květen 1926, které je také součástí výstavy.

úterý až neděle 9:00 - 17:00

http://www.rml.cz/cs/novinky/aktualita/dioramata-strojecky-hracky-2018-05-04

30.3.2018 - 25.11.2018

ČESKOSLOVENSKÉ HRAČKY 50. AŽ 80. LET 20. STOLETÍ

Děkanský dvůr, Třebízského náměstí, Velvary

Unikátní výstava hraček u příležitosti 100. výročí vzniku Československa zaměřená na výrobky VD IGRA. Tato legendární značka vytvořila fenomén snad nejširšího sortimentu hraček v Československu od plechových, dřevěných, bakelitových až po plastové hračky, které se staly nosným výrobním programem od 70. let až do roku 2006. Mezi vystavenými exponáty jsou zastoupeny kompletní série igráčků včetně fotografií prototypů i plánů nevyráběných figur, nákresů, přípravků na montáž a raritního nástroje na vytváření igráčkových očí. Dále jsou zde vystavena setrvačníková auta, bojové transportéry, autíčka Old Timer, lokálka, vyšívání, panenky a v neposlední řadě hry i modely letadel. Nechybí ani chrastítka VD Maják z Jablonce nad Nisou, našeho největšího výrobce chrastítek v Československu. Výstava je doplněna historickými katalogy, propagačním materiálem, fotkami výrobků a také záběry z různých provozů družstva.

sobota, neděle a svátky 10:00 - 17:00, čtvrtek a pátek po telefonické domluvě

http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Akce/HRACKY-50--AZ-80--LET-20--STOLETI.aspx

16.2.2018 - 30.4.2018

HRAČKY V ČASECH 1. REPUBLIKY

Grabova vila v Praze Libni

Výstavní projekt Muzea technických hraček u příležitosti národních oslav 100 let od vzniku Československé republiky představuje nejrůznější typy hraček především z dvacátých a třicátých let minulého století, ale i z doby před vznikem republiky, za protektorátu a z poválečného období. Výstava dokumentuje velmi kvalitní dobovou produkci hraček tehdy známých československých firem, které obstály i v silné konkurenci světově proslulých výrobců. Páni kluci se mohou těšit na parní stroje, dopravní i vojenské hračky, malé hospodyňky potěší panenky, pokojíčky, obchůdky, šicí strojky a kočárky. Mezi unikátní exponáty výstavy patří například první kovová stavebnice vyrobená v Československu, nejstarší československý kinematograf k promítání dětských filmů nebo první nerozbitné gumové hračky.

denně 10:00 - 16:00

http://www.praha8.cz/Hracky-v-casech-1-republiky.html

1.1.2018 - 31.12.2018

FENOMÉN TOVÁRNY HELLER & SCHILLER Historie výroby hraček HUSCH v Horním Litvínově

Zámek Valdštejnů Litvínov

Unikátní výstava dokumentující rozsáhlou produkci nejvýznamnějšího československého výrobce mechanických plechových hraček v letech 1925–1940. Nejen rodiny s dětmi, ale i modeláře a sběratele jistě potěší funkční elektrifikované kolejiště o rozchodu 0 sestavené z železničních hraček značky Husch nebo zajímavá dioramata představující historické události z dějin Československa. Doprovodný program k výstavě nabídne návštěvníkům komentované prohlídky s ukázkami funkce mechanických hraček zn. Husch, soutež s interaktivní hrou, přednášku o konzervování a restaurování hraček v nálezovém stavu, workshopy a edukační program pro ZŠ i SŠ.

středa - neděle 10:00 - 12:00, 13:00 - 17:00, úterý pouze po telefonické domluvě a jen pro skupiny

http://www.mulitvinov.cz/zamek-valdstejnu/d-420329

3.12.2017 - 28.1.2018

Velvarské Vánoce za časů první republiky

Třebízského náměstí, Velvary

Vánoční výstava v areálu Děkanského dvora nabídne návštěvníkům pohled do života velvarských měšťanů v čase předvánočním a vánočním v letech 1919–1938. Dozvíte se, jak prožívali velvarští dobu mikulášských zábav, nadílek a adventních příprav, jaké hračky nabízeli obchodníci ve svých obchodech v předvánočním čase a jak vypadaly tehdejší vánoční dárky. K adventu našich prababiček neoddělitelně patří zdobné formičky a vykrajovátka z lisovaného plechu na cukroví i domácí vánoční čokoládu. V měšťanském pokoji bude ozdoben historický vánoční stromeček a postaven velký Betlém. Děti a rodiče se mohou těšit vedle různých druhů mechanických hraček také na pokojíčky pro panenky, obchůdky i kočárky z doby první Československé republiky.

sobota, neděle a svátky 10:00 - 17:00, čtvrtek a pátek po telefonické domluvě

20.11.2017 - 14.1.2018

Vánoční výstava historických betlémů

Zámek Hrádek

Vánoční výstava na Zámku Hrádek u Sušice představuje unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940, litografické betlémy na reliéfním papíře i skládací nebo vystřihovací reklamní betlémy z období první Československé republiky, jejichž reprinty lze na výstavě zakoupit. Historická vánoční dekorace je zde zastoupena především velkou sbírkou nejrůznějších ozdob ze skleněných perlí a sekaných korálků. Zajímavostí výstavy je dobový vánoční stromeček osvětlený elektrickými svíčkami z počátku 20. století, z doby vynálezce Františka Křižíka. Pod stromečkem najdete hračky, s nimiž si hrály děti před sto lety, v době rakouské monarchie nebo první republiky. K adventu našich prababiček neoddělitelně patří zdobné formičky a vykrajovátka z lisovaného plechu na vánoční cukroví i domácí čokoládu.

http://www.zamekhradek.cz/novinky/vanocni_vystava/

1.8.2017 - 31.7.2018

PRINCIP BAŤA - Dnes fantazie, zítra skutečnost

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Stálá expozice gumových hraček vyrobených firmou Baťa, a. s. a Baťa, n. p. z unikátní sbírky Muzea technických hraček. Pro tuto výstavu ve zlínském Baťově institutu /3. podlaží budovy 14 továrního areálu/ byly vybrány zástupci gumových postaviček dětí, zvířátek, autíček a vojáčků z let 1934–1948. Je zde možné shlédnout jedno z nejstarších gumových autíček, závodní Auto-Union z roku 1937, nafouknutý nafukovací kruh do vody i jednu z nejdražších hraček, panenku v kroji ještě v původním balení za 15,-Kč. Letošní novinkou je gumová postavička liftboye, kterou Michal Widenský získal z Indie, a kterou po zrestaurování přivezl do Zlína po osmdesáti letech.

úterý - neděle 10:00 - 18:00

http://www.muzeum-zlin.cz/cs/

13.6.2017 - 1.10.2017

Hračky šlechtických dětí z let 1800–1940

Jihomoravské muzeum ve Znojmě – Znojemský hrad

Cílem výpravné výstavy mechanických a technických hraček na Znojemském hradě je pomocí dobových předmětů umožnit lidem v dnešní době počítačové techniky alespoň trochu proniknout a nahlédnout do minulosti, zastavit jejich nastavené tempo a ukázat jim, že i v této době se vyráběly hračky, hry a jiné předměty pro děti, které se v různých obměnách a časových odstupech vyrábějí až do dnešních dnů. Tyto hračky – panenky, hry, stavebnice, postavičky na klíček, parní strojky, promítačky, vláčky a další předměty – se častokrát předávaly z generace na generaci po dlouhá staletí. Na výstavě jsou zastoupeni nejvíce němečtí výrobci, kteří se prosadili svými kvalitními výrobky po celém světě. Mezi nejstarší vystavené exponáty patří například houpací kůň (1780–1805), jeden z prvních parních strojů vyrobených jako hračka (1875–1880) nebo Laterna Magica od A. Lapierra (1875–1880).

úterý až neděle 09:00 - 17:00

http://www.muzeumznojmo.cz

4.6.2017 - 3.9.2017

Dopravní hračky minulého století

Dům dějin Holýšovska v Holýšově

Nová unikátní výstava Muzea technických hraček představuje nejrůznější typy dopravních hraček na pohon pérovým "hodinovým" mechanismem, elektromotorem i parním strojem. Nejstarší vystavené hračky pocházejí z období Rakousko-Uherska a první Československé republiky, mladší exponáty z konce 40. a 50. let 20. století. Děti se mohou těšit především na koňské povozy, mechanická autíčka, letadla, lodě, tramvaje, železniční hračky i vojenskou techniku. Nechybí ani vzducholoď, ponorky nebo závodní bugatti. Na výstavě jsou zastoupeny hračky světových značek Märklin, Bing, Tipp & Co., Lehmann, Schreyer & Co., Arnold, Zbrojovka Vsetín, Stella Krnsko, Ikaria Brno, Lastra Trhové Sviny, Gewis Jablonec n. Nis. ad. Historii výroby hraček uzavírá vzorkový sortiment dopravních hraček pražského Výrobního družstva Igra z let 1968–1989. Pro nejmenší návštěvníky je připravena dílnička s kovovou stavebnicí Merkur a zábavné hry s dopravní tématikou.

http://www.mestoholysov.cz/dum-dejin-holysovska/

19.5.2017 - 17.9.2017

VLÁČKY

Třebechovické muzeum betlémů

Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem ve spolupráci s Muzeem technických hraček připravilo výstavu železničních modelů a hraček z první poloviny 20. století. Mezi nejstarší vláčky na výstavě patří parní lokomotivy z let 1900–1910 od německé firmy G. Bing z Norimberka. Rozchod "O" je zde zastoupen převážně vláčky z období 1929–1938 od firmy Heller und Schiller z Horního Litvínova, nejvýznamnějšího československého výrobce plechových mechanických hraček. Poprvé je vystaven dobový model "Železnice skalního města HUSCH – MÄRKLIN 1936" sestavený z plechových hraček československé a německé výroby z let 1933–1936.

úterý až neděle 09:00 - 16:00

http://www.betlem.cz/cz/kalendar-akci/vlacky/

10.2.2017 - 31.12.2017

FENOMÉN TOVÁRNY HELLER & SCHILLER Historie výroby hraček HUSCH v Horním Litvínově

Zámek Valdštejnů Litvínov

Premiéra unikátní výstavy dokumentující rozsáhlou produkci nejvýznamnějšího československého výrobce mechanických plechových hraček v letech 1925–1940. Nejen rodiny s dětmi, ale i modeláře a sběratele jistě potěší funkční elektrifikované kolejiště o rozchodu 0 sestavené z železničních hraček značky Husch nebo zajímavá dioramata představující historické události z dějin Československa. Doprovodný program k výstavě nabídne návštěvníkům komentované prohlídky s ukázkami funkce mechanických hraček zn. Husch, soutež s interaktivní hrou, přednášku o konzervování a restaurování hraček v nálezovém stavu, workshopy a edukační program pro ZŠ i SŠ.

středa - neděle 10:00 - 12:00, 13:00 - 17:00, úterý pouze po telefonické domluvě a jen pro skupiny

http://www.mulitvinov.cz/zamek-valdstejnu/d-420329

9.12.2016 - 29.1.2017

Vánoční ozdoby od minulosti do současnosti

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Na vánoční výstavě ve zlínském Baťově institutu /1. podlaží budovy 14 továrního areálu/ mohou návštěvníci poprvé shlédnout jedinečný gumový betlém od firmy Baťa, a. s. z let 1936–1937, unikátní gumové ozdoby na stromeček od firmy Baťa, a. s. z roku 1937 a Baťa, n. p. z let 1945–1948. Gumové exponáty zapůjčilo Muzeum technických hraček.

úterý - neděle 10:00 - 18:00

http://www.muzeum-zlin.cz/cs/

27.11.2016 - 29.1.2017

Vánoční výstava betlémů a hraček

Třebízského náměstí, Velvary

Vánoční výstava ve Velvarech poprvé představuje unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940, litografické betlémy na reliéfním papíře i skládací nebo vystřihovací reklamní betlémy z období první Československé republiky, jejichž reprinty lze na výstavě zakoupit. Historická vánoční dekorace je zde zastoupena především velkou sbírkou nejrůznějších ozdob ze skleněných perlí. Nechybí ani vánoční pohlednice nebo jedno z prvních elektrických osvětlení na stromeček z počátku 20. století, z doby vynálezce Františka Křižíka. K adventu našich prababiček neoddělitelně patří zdobné formičky z lisovaného plechu na domácí vánoční čokoládu a cukroví. V měšťanském pokoji pod dobovým vánočním stromečkem najdete hračky, s nimiž si hrály děti před sto lety, a to ještě za Rakouska, nebo za první republiky.

sobota, neděle a svátky 10:00 - 17:00, čtvrtek a pátek po telefonické domluvě

http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Akce/VANOCNI-VYSTAVA--HISTORICKYCH-BETLEMU.aspx

31.7.2016 - 30.7.2017

PRINCIP BAŤA - Dnes fantazie, zítra skutečnost

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Stálá expozice gumových hraček vyrobených firmou Baťa, a. s. a Baťa, n. p. z unikátní sbírky Muzea technických hraček. Pro tuto výstavu ve zlínském Baťově institutu /3. podlaží budovy 14 továrního areálu/ byly vybrány zástupci gumových postaviček dětí, zvířátek, autíček a vojáčků z let 1934–1948. Je zde možné shlédnout jedno z nejstarších gumových autíček, závodní Auto-Union z roku 1937, nafouknutý nafukovací kruh do vody i jednu z nejdražších hraček, panenku v kroji ještě v původním balení za 15,-Kč, nebo dioráma s československým hraničním přechodem se závorou v roce 1937, který hlídá vojáček Baťa.

úterý - neděle 10:00 - 18:00

http://www.muzeum-zlin.cz/cs/

6.6.2016 - 2.10.2016

Hračky šlechtických dětí z let 1840–1940

Zámek Hrádek, Galerie Hrádek

První výstava historických hraček v nově zrekonstruovaných prostorách barokní sýpky Zámku Hrádek u Sušice představuje unikátní hračky, s nimiž si hrály děti šlechtických rodin v době rakousko-uherské monarchie a první Československé republiky. Exponáty zapůjčilo Muzeum technických hraček.

4.6.2016 - 23.9.2016

VELKÝ SVĚT MALÉ ŽELEZNICE

Dům dějin Holýšovska v Holýšově

Výstava železničních hraček ze sbírek Muzea technických hraček představuje historické modely a soupravy plechových vláčků, nejrůznější typy parních, elektrických a motorových lokomotiv o rozchodu 0, 00 (H0), 1 a S z let 1890–1960. Na výstavě se tak setkávají hračky proslulých světových výrobců od firem MÄRKLIN Göppingen a BING Norimberk, společně s produkcí železničních hraček známých československých firem HUSCH Horní Litvínov, INVENTOR (MERKUR) Police nad Metují, TIOKA (IKARIA) Brno, ZBROJOVKA Vsetín, BORA Bor u Tachova, LASTRA Trhové Sviny, GEWIS (Kovová bižuterie) Jablonec n. Nis. ad. Součástí prohlídky expozice je předvádění jízdy historických vláčků na elektrifikovaném kolejišti. Pro nejmenší návštěvníky je připravena dopravní kancelář ČSD.

http://www.mestoholysov.cz/dum-dejin-holysovska/

28.4.2016 - 30.12.2016

NEZRANITELNÁ ARMÁDA ZNAČKY BAŤA

Muzeum Jindřichohradecka

Dlouhodobá výstava vojenských hraček 30. a 40. let 20. století ze sbírek MTH je věnována fenoménu průmyslové výroby československých hraček z gumy, bakelitu, oceli a hliníku, tedy z technických materiálů, které měly rozhodující podíl na vývoji zbrojního průmyslu během 2. světové války. První gumové hračky v předválečném Československu jsou spojené s proslulou značkou zlínských obuvnických závodů Baťa, největšího světového výrobce nerozbitných gumových hraček. Vedle tanků, bitevních lodí, ponorek, válečných letadel i dělostřeleckého arzenálu je zajímavou dominantou výstavy výloha s hračkami Baťa a funkční model historického elektrifikovaného kolejiště vel. 0 s válečnými vlaky a bojovou technikou.

8:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00

http://www.mjh.cz/aktuality/vystava-nezranitelna-armada-znacky-bata

19.12.2015 - 20.3.2016

Hračky šlechtických dětí

Zámek Fryštát v Karviné

Výstava historických hraček situovaná do interiéru empírového zámku Fryštát v Karviné představuje unikátní hračky, s nimiž si hrály děti šlechtických rodin v době rakousko-uherské monarchie a první Československé republiky. Exponáty zapůjčilo Muzeum technických hraček.

úterý až neděle 10:00 - 17:00

http://www.zamek-frystat.cz

14.12.2015 - 27.12.2015

Výstava betlémů a hraček, her z 19. století

Sborový dům Archa, Pardubice

Srdečně Vás zveme do Pardubic na vánoční výstavu betlémů a historických hraček i dětských her z období 19. století. Výstava se uskuteční ve Sborovém domě Archa v Lonkově ul. 512, Polabiny 5. Muzeum technických hraček zde poprvé vystaví chlebový betlém (1820–1835) z Příbrami a výběr vzácných hraček a her české i německé výroby (1800–1900).

všední dny 09:00 - 12:00, 14:00 - 17:00, soboty, neděle a svátky 14:00 - 18:00, Štědrý den zavřeno

14.12.2015 - 24.12.2015

Reklamní výloha "první Československé republiky"

Starožitnosti Petr Chmelař, Pardubice

Reklamní výloha "Vánoce roku 1935 na nádraží HUSCH" pardubických Starožitností v Pernštýnské ul. 13 vystavuje pravděpodobně první zpracování plechových hraček československé firmy HUSCH sestavených do modelu historické krajiny.

model bude osvětlen v době od 17:00 do 23:00 hodin

1.12.2015 - 2.2.2016

Historické betlémy a vláčky

Zámek Fryštát v Karviné

Vánoční výstava na Zámku Fryštát představuje unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940. Většina těchto dřevěných betlémů je postavena do prosklených skříněk. Pochází z podhůří Jeseníků a Orlických hor – z městečka Králíky a okolí, kde vznikaly jedny z nejkrásnějších českých betlémů. Nejstarším exponátem je papírový a ručně malovaný Ústecko-orlický betlém z doby kolem poloviny 19. století. Historická vánoční dekorace je na výstavě zastoupena především velkou sbírkou nejrůznějších skleněných ozdob na stromeček. K adventu našich prababiček neoddělitelně patří zdobné formičky z lisovaného plechu na domácí vánoční čokoládu a cukroví.

úterý až neděle 10:00 - 17:00

http://www.zamek-frystat.cz

17.11.2015 - 20.1.2016

Výstava plná kolejí, mašinek a vagonků...

Zámek Děčín

Vánoční výstava Muzea technických hraček na děčínském zámku ukazuje návštěvníkům plechové vláčky z let 1890–1960: nejrůznější typy parních, elektrických a motorových lokomotiv a souprav od proslulých světových výrobců, jakými byly německé hračkářské firmy MÄRKLIN a BING, ale také z produkce železničních hraček československých firem HUSCH, INVENTOR (MERKUR), TIOKA (IKARIA), BORA, LASTRA, GEWIS (Kovová bižuterie) a dalších. Některé exponáty se prohánějí na velkém modelu historického elektrifikovaného kolejiště, který sestavil kurátor expozice, Miroslav Smaha, na ploše 30 m2. Pro nejmenší návštěvníky je připravena dopravní kancelář ČSD.

denně 10:00 - 16.00, sobota, neděle a svátky 10:00 - 17:00

http://www.zamekdecin.cz

1.7.2015 - 4.10.2015

NEZRANITELNÁ ARMÁDA ZNAČKY BAŤA

Muzeum města Ústí nad Labem

Výstava je věnována historii průmyslové výroby technických hraček z pryže (gumy), bakelitu, oceli a hliníku, tedy z materiálů, které měly rozhodující podíl na vývoji zbrojního průmyslu během 2. světové války. Vedle největší armády prvních čsl. vojáčků z gumy jsou vystaveny ukázky z produkce gumových hraček firmy Baťa, a. s. Zlín (později Baťa, n. p.), početný soubor vojenských hraček a funkční model historického elektrifikovaného kolejiště vel. 0 s válečnými vlaky a bojovou technikou ze sbírek MTH.

úterý až neděle 09:00 - 17:00

http://www.muzeumusti.cz/v1254/NEZRANITELNA-ARMADA-ZNACKY-BATA

30.6.2015 - 31.10.2015

Expozice JHMD: Železnice hrou

Stará radnice v Jindřichově Hradci

Výstava Jindřichohradeckých místních drah představuje srozumitelnou a zábavnou formou historii a současnost lokální rarity jindřichohradeckých úzkokolejek. Historické železniční hračky na výstavu zapůjčilo Muzeum technických hraček.

http://stararadnice.jh.cz/?page_id=241

27.6.2015 - 1.11.2015

VELKÝ SVĚT MALÉ ŽELEZNICE

Muzeum Bučovice

Výstava Muzea technických hraček na bučovickém zámku ukazuje návštěvníkům plechové vláčky z let 1890–1960: nejrůznější typy parních, elektrických a motorových lokomotiv a souprav od proslulých světových výrobců, jakými byly německé hračkářské firmy MÄRKLIN a BING, ale také z produkce železničních hraček československých firem HUSCH, INVENTOR (MERKUR), TIOKA (IKARIA), BORA, LASTRA, GEWIS (Kovová bižuterie) a dalších. Některé exponáty se prohánějí na historickém elektrifikovaném kolejišti. Pro nejmenší návštěvníky je připravena dopravní kancelář ČSD.

úterý až pátek 08:00 - 12:00, 13:00 - 16:30, sobota a neděle 13:00 - 17:00

http://www.muzeum-vyskovska.cz/events/velky-svet-male-zeleznice/

31.5.2015 - 31.7.2016

PRINCIP BAŤA - Dnes fantazie, zítra skutečnost

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Stálá expozice gumových hraček vyrobených firmou Baťa, a. s. a Baťa, n. p. z unikátní sbírky Muzea technických hraček. Pro tuto výstavu ve zlínském Baťově institutu /3. podlaží budovy 14 továrního areálu/ byly vybrány zástupci gumových postaviček dětí, zvířátek, autíček a vojáčků z let 1934–1948. Je zde možné shlédnout jedno z nejstarších gumových autíček, závodní Auto-Union z roku 1937, nafouknutý nafukovací kruh do vody i jednu z nejdražších hraček, panenku v kroji ještě v původním balení za 15,-Kč. Letošní novinkou je československý hraniční přechod se závorou z roku 1937, který hlídá vojáček Baťa.

úterý - neděle 10:00 - 18:00

http://www.muzeum-zlin.cz/cs/

1.5.2015 - 30.9.2015

"S čím si hrály šlechtické děti"

Státní zámek Velké Losiny

Unikátní výstava historických hraček z období 1780–1930 v barokním křídle zámku Velké Losiny. Součástí výstavy je funkční kolejiště elektrických vláčků o rozchodu 1 (1910–1925) od největšího světového výrobce hraček, norimberské firmy G. Bing. Exponáty zapůjčilo Muzeum technických hraček a Muzeum hraček Rychnov nad Kněžnou.

úterý až neděle 10:00 - 17:00

http://www.zamek-losiny.cz/

29.4.2015 - 6.9.2015

"Co frčelo před 100 lety"

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum ve spolupráci s Muzeem technických hraček připravilo výstavu historických hraček a oblečení z první poloviny 20. století. Výstava představí návštěvníkům nejen ukázky, jak se oblékali lidé před 100 lety, ale také s jakými hračkami si hrály jejich děti. Chlapce jistě zaujmou vláčky, autíčka a mechanické hračky. Dívky zase upoutají plyšová zvířátka Steif z období "První republiky" a panenky. Děti budou mít možnost si vyzkoušet proslulou stavebnici Merkur. Unikátním exponátem výstavy je historická krajina: "Konec II. světové války – 6. květen 1945."

úterý až neděle 09:00 - 16:00

http://www.betlem.cz/cs/aktuality/co-frcelo-pred-100-lety/

4.2.2015 - 27.3.2015

Historické hračky

Státní zámek Velké Losiny

Mimořádné otevření barokního křídla zámku Velké Losiny a výstavy historických hraček ve spolupráci s Muzeem technických hraček.

středa a pátek 10:00 - 16:00

http://www.zamek-losiny.cz/

15.12.2014 - 31.12.2014

VÁNOCE NA ZÁMKU

Státní zámek Velké Losiny

Vánoční výstava historických hraček – aneb Liechtensteinské Vánoce – situovaná do barokního křídla zámku Velké Losiny představuje unikátní hračky ze sbírek Muzea technických hraček, s nimiž si hrály děti šlechtických rodin v Rakousko-Uherské monarchii.

http://www.zamek-losiny.cz/

1.12.2014 - 16.1.2015

Vánoční výstava historických betlémů

Dům dějin Holýšovska v Holýšově

První vánoční výstava v Holýšově nabízí návštěvníkům unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1850–1938. Větší část z vystaveného souboru betlémových figurek pochází z oblasti podhůří Jeseníků a Orlických hor – z obce Králíky a okolí, kde vznikaly jedny z nejkrásnějších českých betlémů. Sbírku doplňují betlémy vyrobené z reliéfního papíru potištěného technikou litografie. Jsou to buď oblíbené skládací nebo reklamní betlémy z období první Československé republiky. Nechybí ani početná kolekce nejrůznějších ozdob na stromeček ze skleněných perel.

úterý až pátek 09:00 - 17:00, sobota a neděle 13:00 - 17:00

http://www.mestoholysov.cz/dum-dejin-holysovska/

18.9.2014 - 23.11.2014

V ZÁKOPECH A V ZÁZEMÍ: Velká válka 1914–1918 v Evropě i na Zlínsku

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Výstava ve zlínském Baťově institutu /1. podlaží budovy 14 továrního areálu/ byla rozšířena o hračky a dětské hry z období první světové války, převážně německých výrobců. Z vybraných exponátů uvádíme například parní železnici z let 1910–1918 s postavičkami polního maršála von Hindenburga a jeho generála Ericha Ludendorffa, stolní hru s bakelitovými vojáčky, tanky a děly, plechové hračky na kolečkách od firmy J. P. Meiera a další druhy vojenských hraček.

úterý - neděle 10:00 - 18:00

http://www.muzeum-zlin.cz/cs/

30.5.2014 - 12.9.2014

Technické hračky 1850–1960

Městské muzeum v Ústí nad Orlicí

Mechanické hračky z 19. a 20. století jako zmenšené modely technických objevů a vynálezů, poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem, historické elektrifikované kolejiště o rozchodu „0“ s dětskou dopravní kanceláří, plechové vláčky z let 1920–1960 německé i československé výroby, modely parních strojů a největších plechových automobilů na klíček, dětské promítačky „Laterna magica“ s kolekcí obrázkových pohádek, projektoskopy a kinematografy z doby kolem roku 1900 k promítání prvních filmů, nejstarší plechové hračky na mechanický pohon vyrobené za první Československé republiky, první československé gumové hračky z třicátých let a první bakelitová autíčka, funkční sporáčky a šicí strojky pro malé hospodyňky, pohyblivé postavičky, tancující zvířátka, brouci a komické figurky na klíček, kovové i dřevěné stavebnice, kostky, skládačky a hry, modely válečných krajin z let 1938–1945 sestavené z historických hraček, největší tanky na klíček vyrobené v Československu, dílna se stavebnicí Merkur pro nejmenší návštěvníky výstavy.

úterý až pátek 09:00 - 17:00, sobota, neděle a svátek 13:30 - 17:00

http://www.muzeum-uo.cz

3.5.2014 - 31.8.2014

Hračky za první Československé republiky

Dům dějin Holýšovska v Holýšově

Mechanické hračky z dvacátých a třicátých let minulého století jako zmenšené modely vynálezů technického pokroku, poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem, dětské promítačky a jeden z prvních kinematografů, modely parních strojů a starých automobilů, dřevěné i kovové stavebnice, pokojíčky pro panenky, pohyblivé postavičky na klíček, vojáčci s vojenskou technikou, plechové vláčky na elektrický pohon a mnoho dalších hraček oblíbených v časech první Československé republiky.

úterý až pátek 09:00 - 17:00, sobota a neděle 13:00 - 17:00

http://www.mestoholysov.cz/dum-dejin-holysovska/

1.5.2014 - 30.4.2015

Z historie malé železnice - Výstava železničních hraček

Regionální muzeum Mělník

Stálá expozice MTH je věnována historickým modelům a soupravám parních, elektrických a motorových vláčků z let 1890–1960, s kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové. Téměř po 100 letech se zde setkávají hračky světových výrobců železnic první poloviny 20. století.

denně kromě pondělí 9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00

http://www.muzeum-melnik.cz

14.1.2014 - 21.3.2014

"Hračky za první republiky a Protektorátu Čechy a Morava"

Muzeum Třineckých železáren a města Třince

Cílem této výstavy je pomocí historických krajin s hračkami umožnit návštěvníkům alespoň trochu proniknout a nahlédnout do období první Československé republiky a Protektorátu Čechy a Morava. Premiéru na této výstavě má historická krajina "Odjezd na všesokolský slet 1938" s obchodem obuvi a hraček firmy Baťa, a. s. Výstava je doplněna nejstaršími československými mechanickými hračkami, unikátními hračkami vyrobenými na území protektorátu i německými vojenskými hračkami z období II. světové války.

úterý až pátek 09:00 - 17:00, neděle 13:00 - 17:00

http://www.trisia.cz/

10.12.2013 - 5.1.2014

Vojenské hračky

Armádní muzeum Žižkov VHÚ Praha

Premiéra vojenské historické krajiny "Vojenské cvičení Milovice 1936" s modelem tanku Renault M-18 a dobovými vojenskými hračkami převážně československé výroby /Merkur, Stella, Baťa a. s., Durolin/. Pro výstavu byly vybrány převážně československé vojenské hračky z let 1935–1948. Návštěvníci však mohou shlédnout i jeden z největších tanků na klíček Renault s osvětlením od francouzské firmy Jouet Francais nebo unikátní ruské stolní hry "Námořní bitva" a "Válka vzducholodí" z let 1900–1912 od petrohradské firmy I. D. Ermiškina.

denně kromě pondělí 10:00 - 18:00

http://www.vhu.cz/

29.11.2013 - 5.1.2014

MĚLNICKÉ VÁNOCE V ČASECH PRVNÍ REPUBLIKY

Regionální muzeum Mělník

Vánoční výstava nabídne návštěvníkům pohled do života mělnických občanů v čase předvánočním a vánočním v letech 1919–1938. Dozvíte se, jak prožívali mělničtí dobu mikulášských zábav, nadílek a adventních příprav, co nabízeli mělničtí obchodníci ve svých obchodech v předvánočním čase a jak vypadaly tehdejší vánoční dárky. Kolekce historických hraček a vánočních ozdob pochází ze sbírek MTH.

denně kromě pondělí 9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00

http://www.muzeum-melnik.cz

1.11.2013 - 16.3.2014

Hračky, hry a dětská promítací technika

Východočeské muzeum v Pardubicích

První výstava v historii Československa a České republiky s ukázkou nejstarších kaučukových pískacích hraček na světě z let 1875–1900 německé a americké výroby. Výstava jako celek je věnována nálezům historických hraček, her a dětské promítací techniky vyrobených v letech 1720–1914. Tyto vystavené exponáty německé, francouzské, rakousko-uherské, anglické, americké a české výroby byly získány asi z 80 % většinou z půdních a sklepních nálezů z celé České republiky. K nejvzácnějším exponátům patří jedna z prvních skládanek puzzle z Norimberka z let 1800–1810, cínová vánoční pyramida (1845–1850) z Norimberka, mechanický strojek slepice snášející vejce (1780–1820), laterna magika (1860–1865), houpací kůň (1780–1805), Noemova archa (1870–1880), parní stroje (1875–1900) a mnoho dalších.

10:00 - 18:00

http://vcm.cz/193-historicke-hracky/

29.5.2013 - 29.5.2014

PRINCIP BAŤA - Dnes fantazie, zítra skutečnost

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

První výstava gumových hraček vyrobených firmou Baťa, a. s. a Baťa, n. p. z unikátní sbírky Muzea technických hraček. Pro první výstavu ve zlínském Baťově institutu /budova č. 14/ byly vybrány zástupci gumových postaviček dětí, zvířátek, autíček a vojáčků z let 1933–1948. Je zde možné shlédnout nejstarší autíčko vyrobené firmou Baťa, a. s. i jednu z nejdražších hraček, panenku v kroji ještě v původním balení za 15,-Kč.

http://www.muzeum-zlin.cz/cs/

20.4.2013 - 20.4.2013

Staň se dítětem MONARCHIE

Národní muzeum v Praze

Výstava „Dětský svět za císaře pána“ přivítá malé návštěvníky zajímavým doprovodným programem. Vyzkoušejte si se svými dětmi různé hračky a rozmanité hry, které znaly děti v době před 150 lety. Na malé slečny čeká výroba panenek z různých materiálů a šperků. Chlapci se stanou malými vojáčky, zasoutěžíme si v cvrnkání fazolemi a kuličkami, vyrobíme loutky a zahrajeme divadlo. Pro milovníky vláčků a železnic budou přichystáni odborníci přímo z 19. století, kteří předvedou dobové modely vláčků a jiné pohyblivé hračky. Promítat se budou také dobové zábavné filmy.

10:00 - 17:00

http://monarchie.nm.cz/akce/

13.12.2012 - 29.9.2013

„Dětský svět za císaře pána“ z výstavního cyklu MONARCHIE

Národní muzeum v Praze

Nechte se vtáhnout do atmosféry dětské monarchie – vlastnoručně si vyzkoušejte dobové hračky jako laterna magica nebo házení kroužků, přebalte a oblékněte si dítě do dobového oblečení nebo si vyzkoušejte, jak byla práce v domácnosti pro děti namáhavá. Nechte se unést svou fantazií a zahrajte maňáskové divadlo nebo relaxujte u projekce Karafiátových Broučků. Mechanické hračky, dětskou promítací techniku z let 1860–1918 a unikátní funkční kolejiště elektrických vláčků o rozchodu 1 pocházejí ze sbírek MTH.

denně 10:00 - 18:00, 1. středa v měsíci 10:00 - 20:00

http://monarchie.nm.cz/detsky-svet-za-cisare-pana/

1.12.2012 - 13.1.2013

Vánoce našich babiček – skříňové betlémy, ozdoby a dárky

Chvalský zámek v Praze – Horních Počernicích

Vánoční výstava skříňových, vyřezávaných i papírových betlémů, skleněných ozdob z foukaných perel a jiné vánoční dekorace z 19. a 1. poloviny 20. století s historickými hračkami pod vánočním stromečkem.

denně 09:00 - 17:00

http://www.chvalskyzamek.cz/

1.12.2012 - 3.3.2013

Hračky zámeckých dětí

Zámek Děčín

Výstava hraček, které kdysi dávno na zámcích zaplňovaly dětské pokojíčky. Hračky z let 1720–1945 si můžete prohlédnout v nově zpřístupněných salonech jižního křídla zámku.

denně 10:00 - 16.00, sobota, neděle a svátky 10:00 - 17:00

http://zamekdecin.cz

23.9.2012 - 6.1.2013

Nádraží na zámku – zapomenuté objevy a vynálezy

Chvalský zámek v Praze – Horních Počernicích

Mechanické hračky z 19. a 20. století jako zmenšené modely technických objevů a vynálezů, poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem, pravá dětská dopravní kancelář, dílna se stavebnicí Merkur pro nejmenší návštěvníky, jedny z prvních projektoskopů a kinematografů, modely parních strojů a nejstarších automobilů, dřevěné i kovové stavebnice, pohyblivé postavičky na klíček, vojáčci s vojenskou technikou, plechové vláčky a historické elektrifikované kolejiště „0“.

denně 09:00 - 17:00

http://www.chvalskyzamek.cz/

8.6.2012 - 30.9.2012

Hračky, hry a divadélka na zámku a v podzámčí

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Čtrnáctý ročník tradiční sezónní výstavy v bývalé zámecké kočárovně přibližuje v širokém spektru poetickou atmosféru dětského světa v zámeckém, měšťanském i lidovém prostředí. Návštěvníci mají možnost shlédnout více jak 400 exponátů z 18. až 20. století, které pocházejí z depozitářů státních hradů a zámků, z galerií a muzeí, nebo od soukromých sběratelů. Nejstarší hračky a hry zapůjčilo Muzeum technických hraček.

http://www.zamek-vranov.cz/vystavy/2012/

1.4.2012 - 31.12.2012

Hračky nestárnou

Státní zámek Telč

V Telči byla otevřena již třetí výstava historických hraček, zaměřená především na československou výrobu 20. až 80. let minulého století. Hračky dětí ze šlechtických rodin byly na výstavu zapůjčeny ze zámků Český Krumlov, Červená Lhota, Jindřichův Hradec, Bítov a Buchlovice. Mechanické hračky, dětské kinematografy a velké funkční kolejiště elektrických vláčků o rozchodu 0 pocházejí ze sbírek MTH.

denně kromě pondělí

http://www.zamek-telc.eu/zamecka-galerie/

2.3.2012 - 31.3.2013

Z historie malé železnice - Výstava železničních hraček

Regionální muzeum Mělník

Expozice je věnována historickým modelům a soupravám parních, elektrických a motorových vláčků z let 1890–1960, s kterými si hrály děti a mnohdy i tatínkové. Téměř po 100 letech se zde setkávají hračky světových výrobců železnic první poloviny 20. století.

denně kromě pondělí 9:00 - 12:00 a 12:30 - 17:00

http://www.muzeum-melnik.cz

23.1.2012 - 15.4.2012

Svět historických hraček

Muzeum Prostějovska v Prostějově

Výstava "Vánoční svět historických hraček" byla pro velký zájem návštěvníků prodloužena. Součástí prohlídky je také funkční model elektrifikovaného kolejiště o rozloze 30 m2 s historickými vláčky z let 1920-1960.

denně mimo pondělí 9:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00

http://www.muzeumpv.cz

26.12.2011 - 1.1.2012

Hračky, hry a divadélka pro radost dětí i dospělých

Státní zámek Vranov nad Dyjí

Vánoční výstava v bývalé kočárovně před vstupní branou do zámku nabízí nejen mechanické a plechové hračky, loutky, stolní hry, panenky, hračky ze dřeva nebo nádobíčko, ale i pohlednice, vánoční dekoraci a betlémy. Vystavené předměty pocházejí většinou z 19. a 20. století a jsou zapůjčeny ze soukromých sbírek, z některých moravských muzeí, ze Státního zámku Rájec nad Svitavou a Jaroměřice nad Rokytnou.

denně 12:00 - 16:00

http://www.zamek-vranov.cz/vystavy/2011/

1.12.2011 - 22.1.2012

Vánoční svět historických hraček

Muzeum Prostějovska v Prostějově

Nejen děti, ale i dospělí všech věkových kategorií, si určitě přijdou na své při prohlídce nově otevřené vánoční výstavy hraček v prostějovském muzeu. Součástí prohlídky jsou také funkční historické vláčky na elektrifikovaném kolejišti o rozloze 30 m2.

denně mimo pondělí 9:30 - 12:00 a 13:00 - 17:00

http://www.muzeumpv.cz

17.11.2011 - 26.2.2012

Historické hračky a Vánoce

Zámek Děčín

Výstava historických hraček, betlémů, ozdob na stromeček a vůbec všeho co od poloviny 19. století patří k Vánocům.

http://zamekdecin.cz

15.5.2011 - 30.9.2011

Výstava mechanických hraček

Zámek Nové Město nad Metují

http://zameknm.cz

2.4.2011 - 31.12.2011

Hračky nestárnou

Státní zámek Telč

Podílíme se na výstavě historických hraček, která je zaměřena především na československou výrobu 20. až 80. let minulého století. Nejstarší exponáty pocházejí z 19. století. V poslední místnosti zámecké galerie se mohou návštěvníci těšit na velké funkční kolejiště elektrických vláčků o rozchodu 0.

denně kromě pondělí

http://www.zamek-telc.eu/

11.11.2010 - 27.3.2011

Historické hračky

Zámek Děčín

hračky z dob pánů kluků a malých hospodyněk

1.5.2010 - 15.10.2010

Ze světa historických hraček

Emauzské opatství, Vyšehradská 49, Praha 2

Velký model kolejiště. Výstava mechanických hraček z doby našich pradědečků a prababiček.

pondělí - pátek 11:00 - 19:00, sobota 11:00 - 17:00

26.11.2009 - 28.2.2010

Svět historických hraček

Zámek Děčín

Výstava mechanických hraček z doby našich pradědečků a prababiček
Plechové mechanické hračky z let 1840-1960 poháněné hodinovým strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem. Kovové stavebnice typu Merkur a Marklin, dětské modely parních strojů nebo pohyblivých postaviček na klíček. Sbírka historických souprav plechové železnice z produkce známých českých i německých firem. Unikátní exponáty ze světa optických přístrojů - funkční dětské laterna magiky a kinematografy z doby kolem roku 1900 s kolekcí komixových diapozitivů. Pro malé návštěvníky je připravena dílna se stavebnicí Merkur.

http://zamekdecin.cz